با تلاش دکتر عمادی عضو هیئت مدیره و داوطلب هلال احمر مازندران؛ لبخند به لبان خشك و زخمي كودكان ذكري و گل‌ني برگشت

تاریخ: 27.03.97
موضوع: اخبار استان / اخبار معاونت داوطلبان
دکتر سید ناصر عمادی، داوطلب هلال‌احمر، پزشک بدون مرز، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران براي دومين‌بار براي درمان مشكلات پوستي اهالي روستاي ذكري و گل‌ني به خراساني جنوبي و 30 كيلومتري مرز افغانستان رفت.

با تلاش دکتر عمادی عضو هیئت مدیره و داوطلب هلال احمر مازندران؛ لبخند به لبان خشك و زخمي كودكان ذكري و گل‌ني برگشت

دکتر سید ناصر عمادی، داوطلب هلال‌احمر، پزشک بدون مرز، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران براي دومين‌بار براي درمان مشكلات پوستي اهالي روستاي ذكري و گل‌ني به خراساني جنوبي و 30 كيلومتري مرز افغانستان رفت. وي كه از اعضاي مجمع عمومی هلال‌احمر نیز هست، اوايل ماه مبارك رمضان در پي اطلاع از مشكلات شديد پوستي كودكان اهالي اين روستاها، به اين خطه از كشورمان سفر كرد. اين بار هم براي پيگري روند درمان همراه با تيم داوطلب پزشكي‌، متشكل از دستياران و پرستاران و دانشجويان پزشكي‌ از تهران و مازندران و اعضاي هلال‌احمر خراسان جنوبي به اين روستاها سفر كرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، شايعات؛ خبر از بيماري پوستي در صورت كودكان اهل ذكري و گل‌ني به علت خشكسالي و استفاده از آب آلوده مي‌داد. صورت‌هاي قرمز، با زخم‌هاي متعدد عفوني هم نشان از وخامت بيماري داشت و همين موجب شد دكتر عمادي به اين روستاها سفر و ريشه بيماري‌ها را بررسي كند. اما معاينه بچه‌ها، علت ديگري را عامل بروز اين زخم‌هاي عميق معرفي كرد. به گفته دكتر عمادي تابش شديد آفتاب و وزش باد عامل اين بيماري است؛ در اثر وزش باد كه مردم اين ناحيه هميشه با آن مواجه هستند، ذرات خاک وارد منافذ پوست می‌شود و در اثر شدت برخورد، پوست نازک، دردناک و کم‌کم زخم می‌شود. خاک و دست آلوده نيز موجب عفونی شدن زخم‌ها می‌شود. تنها راه درمان و جلوگيري از بروز اين زخم‌ها هم، خودداري از قرار گرفتن در ساعات اوج تابش، استفاده از كرم ضدآفتاب و كلاه است.

درمان؛ همان موقع با كمك و همراهي هلال‌احمر آغاز مي‌شود. همچنين اعضاي هلال‌احمر خراسان جنوبي مرتب به اين روستاها سر مي‌زنند و اقلام مورد نياز مانند كِرِم ضدآفتاب را بين مردم اين روستاها توزيع مي‌كنند. بيماري تا حد زيادي درمان مي‌شود و حالا تنها كمي زمان لازم است تا در اثر مداومت در استفاده از كِرِم‌ها، پوست به طور كامل ترميم شود.

در سفر دوم كه همزمان با عيد سعيد فطر انجام شد، دكتر علائين، دستيار دكتر عمادي، نعيمي؛ پرستار بيمارستان رازي و همچنين حجتي، شكري و نخعي از دانشجويان پزشكي، گروه سلامت را همراهي كردند و اقلام دارويي را به ارزش 80 ميليون ريال كه توسط اين گروه سلامت و پزشكان ديگري در بيمارستان رازي تهيه شده بود؛ بين اهالي دو روستا توزيع كردند. در اين سفر علاوه بر تكرار آموزش‌هاي بهداشتي مانند نحوه درست استفاده از كِرِم ضدآفتاب و سبك درست نگهداري از پوست براي اهالي و به ويژه كودكان، حدود 100 بيمار توسط پزشكان معاينه شدند. بين افراد مبتلا به انواع بيماري‌هاي پوستي، دارو توزيع شد و براي ديگر بيماري‌ها هم نسخه‌ نوشته و توصيه‌هاي لازم براي رجوع به پزشك متخصص ارائه شد.

دكتر عمادي هدف از اين سفر را علاوه بر پيگيري درمان بيماري پوست مردم اين اهالي، مودّت و دوستي بيشتر بين اهالي پايتخت و مرزنشينان برشمرد و درباره همراه كردن ديگر پزشكان در اين سفر گفت: «قصدم اين است كه دانشجویان و دستیارانم، قبل از علم پزشکی، اخلاق و معرفت را یاد بگیرند تا با همه وجودشان در سال‌هاي آینده طبابت کنند، نه تنها در مطب و بیمارستان که در مناطق محروم هم حضور داشته باشند. همچنين درك كنند كه شیرینی خستگی، اما درمان زخم کودکی در روستایی دورافتاده، بیشتر از پرداختن به مبحث زیبایی پوست است. در کل تمام ماجرای این سفر یک جمله است؛ یاد بگیریم انسان مفیدی باشیم، نه آدم مهمی.»

به گفته دكتر عمادي، اگر كودكان به موقع درمان نمي‌شدند در آينده ممكن بود عوارضي مانند سرطان پوست سلامتشان را و كهنه شدن زخم‌ها، زيبايي صورتشان را تهديد كند.

نویسنده: ravabet2
نظرات: 0
بازدید: 398
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

جمعیت هلال احمر استان مازندران

جمعیت هلال احمر استان مازندران