رشد تمامی شاخص های خدمت رسانی در هلال احمرمازندران/ گفتگو با دکترمجتبی اکبری مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران

تاریخ: 07.03.98
موضوع: اخبار استان / اخبار شهرستانها / اخبار معاونت امداد و نجات / اخبار معاونت امور جوانان / اخبار معاونت داوطلبان / اخبار معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی / اخبار معاونت آموزش ، پژوهش و فناوری
جمعیت هلال احمر مازندران در سالهای اخیر مبدع طرح های جدید و رویکردهای نوینی در هم افزایی و ارتقای قابلیتهای عملیاتی و همچنین دستاوردهای تحسین برانگیزی در حوزه های مختلف بوده است...

رشد تمامی شاخص های خدمت رسانی در هلال احمرمازندران/ گفتگو با دکترمجتبی اکبری مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران

*گفتگو از؛ کوروش غفاری چراتی- کارشناس روابط عمومی هلال احمرمازندران

«جمعيت هلال احمر مازندران» يكي از فعال ترين جمعيت هاي كشور محسوب مي شود كه به لحاظ ويژگيهاي خاص استان اعم از پذيرش ميليونها گردشگر و مسافر در ايام مختلف سال نظير نوروز و تابستان از يك سو و تعدد حوادث طبيعي و انساني از سوي ديگر، تقريبا بطور مداوم درتمام طول سال در آماده باش كامل به سر مي برد. قابليت و توانمندي ارائه خدمات امداد ونجات جمعيت هلال احمر مازندران باعث شده كه اين استان بعنوان «استان معين» براي كلان شهر تهران لحاظ شود.

جمعيت هلال احمر استان مازندران بعنوان موسسه اي مردمي مي كوشد با استفاده از تمامي ظرفيت هاي موجود بويژه همت بلند نيكوكاران، خيران ،داوطلبان ،جوانان و امدادگران خستگي ناپذير، بر دامنه خدمت رساني به اقشارنيازمند بيافزايد و نيازمندان بيشتري را زير چتر حمايتي خود قرار دهد. در همين راستا استقرار كمپ هاي ويژه جمعيت هلال احمر استان مازندران در طول محورهاي مواصلاتي استان در ايام نوروز و خدمت رساني به بیش از 800هزار گردشگر ، اجراي سنگين ترين عمليات امدادي در طرح ملی کاهش غریق در تابستان در طول 400کیلومتر نوار ساحلی ،اجراي طرح هاي ايمني و امداد و نجات جاده ای در فصول تابستان و زمستان ، اعزام كاروان هاي متعدد نيكوكاري و سلامت به مناطق محروم استان به همراه ارائه خدمات متنوع پزشكي، توانبخشي، مشاوره اي و به ويژه اجراي عمليات هاي متعدد وهمه روزه امداد ونجات ،اجراي طرح ملي سلامت و ايمني مسافرين نوروزي با بهره گيري از ظرفيت عظيم و با نشاط بیش از 3هزارنفر اعضای جوان و امدادگر و نجاتگر ،و همچنين اجراي پروژه هاي متعدد داوطلبي با كمك خيرين و نيكوكاران نيك سيرت تنها بخشي از خدمات بي شائبه اي است كه مجموعه خدمتگزار جمعيت هلال احمر استان مازندران به شهروندان و ميهمانان استان ارائه مي دهند. آنچه مسلم است،نگاهي به شدت تغييرات و سرعت حوادث و نيازهاي روز افزون جوامع انساني به خدمات و كمك هاي اضطراري به وضوح نشان مي دهد كه نقش و جايگاه جمعيت هلال احمر تا چه ميزان حياتي و نجات بخش است كه البته اين وضعيت مايه مباهات و افتخار همه كساني است كه جمعيت هلال احمر را كانوني براي خدمت رساني بي منت به همنوعان برگزيده اند.جمعیت هلال احمر مازندران در سالهای اخیر مبدع طرح های جدید و رویکردهای نوینی در هم افزایی و ارتقای قابلیتهای عملیاتی و همچنین دستاوردهای تحسین برانگیزی در حوزه های مختلف بوده است. آنچه در ذیل می خوانید ماحصل گفتگوی ما با دکتر مجتبی اکبری مدیرعامل این جمعیت است.

* جناب آقای دکتراکبری به عنوان نخستین سوال بفرمایید وضعیت زیرساختی وآمادگی هلال احمرمازندران چگونه است؟

جمعیت هلال احمر استان مازندران با توجه به موقعيت طبيعي و جاذبه هاي بي نظير خدادادي همه ساله در فصول مختلف بويژه در ايام نوروز  و تابستان ميزبان ميهمانان و گردشگران بسياري است . ارائه خدمات مورد نياز مسافرین و گردشگران رسالت خطير همه دستگاههاي اجرايي استان است و جمعيت هلال احمر نيز بر حسب ماموريت ذاتي خويش و بعنوان يكي از اعضاي مهم ستاد تسهيلات سفراستان و رئیس کارگروه امدادونجات با تمام ظرفيت اجرايي و عملياتي در اين عرصه حضور دارد.

هنر ما خدمت بی منت به مردم است . البته خدمات جمعيت هلال احمر تنها منوط به نوروز يا تابستان نيست بلكه واقعيت اين است كه هلال احمر مازندران با توجه به ميزباني هميشگي از ميليون ها گردشگر، و همچنین تعدد  و شدت حوادث طبیعی و انسانی در تمام طول سال آماده ارائه خدمات موردنياز به هموطنان است. از نظر زیرساختهای امدادی نیز در حال حاضر استان مازندران دارای 23پایگاه امدادونجات جاده ای ثابت ،شش پایگاه تخصصی امداد کوهستان ، سه پایگاه امدادونجات دریایی، بیش از چهارهزارنفر امدادگر و نجاتگر می باشد. همچنین بیش از 30 هزارنفرعضو جوان و 18هزارنفر نیز عضو داوطلب داریم که درگروههای مختلف سازماندهی شده اند.یک فروند بالگرد امدادی به همراه انواع خودروهای نجات،آمبولانس،اتوبوس آمبولانس،بیمارستان سیار ،قایق های نجات و سایر تجهیزات امدادونجات بخش دیگری از قابلیتهای امدادونجات هلال احمراستان است.

 *باتوجه به اینکه داوطلبان محور فعالیت و خدمات جمعیت هلال احمر به شمار می روند رویکرد شما به این مهم چگونه است؟

به اعتقاد من فعالیت و خدمات تمامی حوزه های جمعیت هلال احمر متاثر از ماهیت داوطلبی است لذا پیوست داوطلبی به عنوان یک راهبرد باید برای همه بخش های این جمعیت تدوین و در دستورکار قرار گیرد. تجربه ثابت کرده است هرجا بصورت بهینه و درست توانستیم از مشارکت داوطلبان استفاده نماییم، خدمات پایدارتری به جوامع هدف ارائه نمودیم.با این وجود ،یکی از حلقه های مفقوده در این راستا، فقدان شبکه های داوطلبی است. باید به موازات ایجاد باشگاه امدادگران، شبکه های داوطلبی نیز ایجاد و توسعه یابد. روح داوطلبی باید در تمامی حوزه های  هلال احمر جاری باشد و برای تحقق این مهم ، ایجاد شبکه های داوطلبی باید به عنوان یک راهبرد در دستورکارقرار گیرد. آینده جمعیت هلال احمر منوط به توسعه خدمات داوطلبی است . هلال احمر سازمانی غیردولتی است و باید تلاش شود تا جای ممکن اتکای این سازمان به بودجه و اعتبارات دولتی کاسته شود. افزایش سهم فعالیتهای داوطلبی در فرایند خدمات جمعیت هلال احمر یک ضرورت حیاتی است. هرچه سهم خدمات داوطلبی بر سهم خدمات متکی بر بودجه دولتی پیشی گیرد ،اهداف هلال احمر در راستای ارائه خدمات پایدار به جوامع هدف و نیازمند با سهولت بیشتری محقق خواهد شد و میزان تاثیرگذاری آن نیز افزون تر می شود. نباید طوری عمل کرد که مردم هلال احمر را سازمانی صرفا امدادرسان در سوانح و بحران بشناسند . باید نیکوکاری،روح مهرورزی،صلح،نوع دوستی و خدمات بشردوستانه به عنوان ماهیت خدمات داوطلبی  که اساس جمعیت هلال احمر مبتنی برآن است به درستی در جامعه ترویج شود که نقش شبکه های داوطلبی در تحقق این مهم بسیار با اهمیت و برجسته است.بسیار تاکید داریم حضور و مشارکت داوطلبان در فرایند خدمت رسانی هلال احمر باید منطبق بر تمایل و تخصص آنان باشد و لازمه این امر تشکیل شبکه های داوطلبی تخصصی در گروهها و اقشار مختلف جامعه است. شعار «داوطلبان،جوامع تاب آور می سازند» باید به عنوان یک راهبرد در دستور کارقرارگیرد.در همین راستا معتقدم  لازمه تحقق این شعار ، تشکیل شبکه های داوطلبی تخصصی در بخش های مختلف و همچنین تدوین پیوست داوطلبی برای تمامی فعالیتهای حوزه های جمعیت هلال احمر است.

* به نظرشما فعالیتهای داوطلبی چه میزان راستای استراتژی تاب آوری است؟

اعتقاد راسخ دارم فعالیتهای داوطلبی باید در راستای استراتژی تاب آوری توسعه یابد و ضرورت توسعه فعالیتهای داوطلبانه در جامعه و تمهید شرایط برای مشارکت همه اقشارکاملا احساس می شود. البته ترویج فعالیتهای داوطلبانه نیازمند خلاقیت و نوآوری است .همانگونه که گفتم ماهیت تمامی فعالیتها و خدمات هلال احمر ماهیت داوطلبی است و این بدان معناست که باید تلاش کرد بستر لازم را برای مشارکت آحاد جامعه فراهم نمود. خدمات داوطلبانه نباید محدود به اقداماتی روتین و سنتی شود بلکه ترویج فرهنگ داوطلبی به عنوان استراتژی تاب آوری باید با رویکردهای جدید و مدرن همراه باشد تا پایداری آن افزایش یابد.

*استان مازندران مبتکرراه اندازی خانه های هلال در محلات شهری و روستایی است، هدف غایی دراین طرح چیست؟

راه اندازی و تقویت خانه های هلال در محلات شهری  و روستایی و به ویژه در مراکز دهستانها یک ضرورت انکارناپذیراست. برنامه راهبردی هلال احمرمازندران نیز  راه اندازی 131 خانه هلال و مدیریت بحران روستایی است که تمام نقاط استان را پوشش خواهد داد. بخش عمده ای از این طرح عملیاتی شده و در مناطق باقیمانده نیز تا پایان سال جاری اجرایی خواهد شد. در مرحله دوم ، راه اندازی خانه های هلال در محلات شهری را در برنامه داریم که هم اکنون در برخی از شهرستانهای استان اجرایی شده است .خانه هلال در حقیقت یک شعبه کوچک از هلال احمراست که نقش بسیار محوری در مدیریت بحران خواهد داشت. جذب و آموزش نجاتگر،اجرای طرح خادم،اجرای شبکه داوطلبی، راه اندازی طرح توسن و همچنین اجرای طرح خانه های هلال و مدیریت بحران روستایی را از جمله برنامه های مهم هلال احمراستان است که در سال جاری با جدیت کامل در دستورکار قراردارد و نتایج حاصل شده بسیار مطلوب بوده است. جذب و آموزش را از مولفه های هدف گذاری شده در پروتکل خانه های هلال  می دانیم .خانه های هلال مناسب ترین روش برای توانمندسازی ساکنان مناطق روستایی است و این مهم باید بصورت جدی پیگیری شود. عملکرد مدیران شعب در موضوع خانه های هلال یکی از مهمترین شاخص های ارزیابی ما می باشد و همه معاونت ها نیز در راستای تحقق اهداف  مزبور مشارکت موثر دارند.

*مهمترین نقش آفرینی داوطلبان در فرایند خدمت رسانی هلال احمرمازندران در سال جاری چه بوده است؟

برای اولین بار و در اقدامی بسیار ارزشمند امسال با توجه به برنامه ریزی های انجام شده ،تمامی هزینه های اجرایی و لجستیک طرحهای نوروزی جمعیت هلال احمر استان توسط داوطلبان نیک سیرت تامین شده است که این اقدام مهم  نشان دهنده هم افزایی و مشارکت متعهدانه اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر استان است. در حقیقت داوطلبان عضو جمعیت هلال احمر استان امسال به عنوان اسپانسرهای بدون چشمداشت و بی توقع طرح های  نوروزی هلال احمرعمل کردند . که  تحسین آیت الله معزی نماینده ولی فقیه  در جمعیت هلال احمر در بازدید از طرح نوروزی هلال احمراستان به همراه داشت به گونه ای که  ایشان با شنیدن گزارش اقدامات ارزشمند  داوطلبان نیک اندیش در تقبل تمامی هزینه های اجرایی طرح نوروزی  ضمن تحسین این حرکت خود جوش اظهار کردند« این ابتکار باید به عنوان الگویی ارزشمند در کشور ترویج و نهادینه شود».

با تمام وجود معتقدیم داوطلبان به عنوان ظرفیت عظیم و بی نظیری که از متن جامعه می جوشد می تواند گره گشای بسیاری از چالشها و مشکلات  باشند و امسال با توجه به محدودیتهای مالی و اعتباری ، این تعهد و مشارکت هوشمندانه داوطلبان و خیرین و نیکوکاران در تامین هزینه های اجرایی طرح های نوروزی  بسیار ارزشمند بود.

باور ما این است که  نقش و تاثیرگذاری داوطلبان را در جمعیت هلال احمر ، نقشی سازنده،معنوی ،امیدبخش و گره گشا ست و تاکنون هر موقع که از داوطلبان ارزشمند درخواست کمک کرده ایم ، حماسه ای عظیم از مودت و هم افزایی و مشارکت شورانگیز داوطلبان را شاهد بودیم .

اعضای داوطلب با پراکندگی در تمامی سطوح جامعه  و با هر قابلیت فنی و اجرایی ، در قالب معاونت داوطلبان با جمعیت هلال احمر استان همکاری می کنند و برای خدماتی که به جامعه هدف ارائه می دهند نه تنها هیچگونه چشمداشت مادی ندارند بلکه تمامی هزینه های اجرایی پروژه های داوطلبی را خودشان تامین می کنند و این مهم، شکوه انسانیت و صیانت از کرامت انسانی است که به عنوان یکی از اصول راهبردی و جهانشمول جمعیت هلال احمر تعریف شده است.

امسال برای اجرای طرحهای نوروزی هلال احمراستان در دو حوزه امدادونجات و ایمنی و سلامت مسافرین ، هیچگونه هزینه ای متوجه جمعیت هلال احمرنبوده است و در اقدامی بسیار ارزشمند و ابتکاری ،تمامی هزینه ها و خدمات لجستیک اجرای طرحهای مزبور از منابع و ظرفیتهای داوطلبان تامین شده است. صدها نفر از اعضای داوطلب  در کنار بیش از 3هزار نفر اعضای جوان و نجاتگر و امدادگر هلال احمراستان،در اجرای طرح نوروزی مشارکت فعال داشتندکه تهیه و توزیع صدها بسته غذایی و معیشتی  در قالب طرح فرشتگان رحمت و اجرای چندین برنامه  اختصاصی با عنوان طرح نیابت و طرح خدمات داوطلبانه و همچنین مشارکت شورانگیز و متعهدانه در کمک رسانی به هموطنان متاثر از سیلاب در استان مازندران و همچنین استانهای دیگر  تنها بخش کوچکی از نقش موثر و هم افزای داوطلبان ارزشمند عضو هلال احمراستان است.از این رو معتقدم «داوطلبان بازوان توانمند هلال احمر هستند»

*همانطور که می دانید  راهبرد مهم هلال احمرمازندران ارتقای توان امدادی با استفاده از ظرفیت اجتماعی است، شما در این راستا چه کرده اید؟

اگر خودستایی نباشد باید بگویم ما دراین زمینه به نوعی پیشتاز بوده ایم.در کنار جذب و آموزش و بکارگیری داوطلبان و جوانان و امدادگران که وظیفه ای روتین در هلال احمر است، تشکیل تیم توسن(تیم واکنش سریع نهادها) را به عنوان الگویی ممتاز در هم افزایی و مشارکت اجتماعی در فرایند مدیریت بحران و امدادونجات که برای اولین بار در کشور در استان مازندران اجرایی شد از افتخارات ماست.

بطور کلی جمعیت هلال احمراستان در 5 محور فردی،خانواده،محلات،شبکه های اجتماعی و همچنین درسطح سازمانها و دستگاههای اجرایی برنامه راهبردی خود را به منظور افزایش تاب آوری و تسریع در امدادونجات در دست اقدام دارد که تا کنون نتایج بسیار ارزنده ای در تمام سطوح حاصل شده است که نشان دهنده ظرفیت موثر جامعه برای مشارکت در مدیریت بحران می باشد.البته تحقق کامل این مهم منوط به اهتمام دستگاههای اجرایی به مسئولیت اجتماعی خویش است. شرکت گازمازندران الگویی بی نظیر از تحقق این مهم است که برای اولین بار در کشور توانستیم تیم توسن را دراین شرکت راه اندازی کنیم.هم اکنون 60 نجاتگر مجرب که از پرسنل و کارکنان شرکت گاز مازندران هستند آماده مشارکت در امدادرسانی هستند.نمونه این اقدام را برای همه دستگاههای اجرایی استان اجرایی خواهیم کرد.هم خود امدادی است یعنی به حوادث سازمان خودشان امدادرسانی می کنند و هم  دگر امدادی یعنی در مواقع بحران به کمک همنوعان می روند.

هدف نهایی اجرای طرح توسن ارتقای ظرفیتهای عملیاتی و امدادونجات دراستان با استفاده از ظرفیت دستگاههای اجرایی است. این روند با اصول پدافند غیرعامل به عنوان یک راهبرد مهم مدیریت بحران کاملا منطبق بوده و می تواند در تسهیل تحقق اهداف بسیار موثرباشد.

 

*یکی از الزامات تحقق اهداف هلال احمر استفاده  از ابزارهای نوین ارتباطی است. اقدامات شما دراین زمینه چه بوده است؟

تاثیرگذاری بر محیط اطراف با استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی و ارتباط گیری از رویکردهای مهم و موثر در توسعه و ترویج آرمانهای هلال احمراست . سرعت پیشرفت در حوزه های مختلف به ویژه در مقوله فن آوری های اطلاعاتی ، فاصله شهرها و روستاها را از منظر دسترسی به اطلاعات از میان برده است. توسعه کانالهای ارتباطی و اطلاعاتی در جهان بسیار سریع است. باید از این ابزارهای نوین در جهت دسترسی به افراد مختلف و تاثیرگذاری مثبت بر روی آنان در جهت اهداف جهانشمول هلال احمر استفاده نمائیم.همانگونه که می دانیم اصول و اهداف جمعیت هلال احمر در راستای ترویج صلح و نوع دوستی و صیانت از کرامت انسانی است برای تحقق این اهداف ابتدا باید با شناسنایی محیط اطراف ، میزان تاثیرگذاری خود بر این محیط را ارزیابی نماییم. سوال مهم در این مقوله این است که چگونه باید بر محیط اظراف تاثیر بگذاریم؟به اعتقاد من  شناسایی دقیق مولفه های محیط اطراف و همچنین بررسی قابلیتهای خود با هدف تاثیرگذاری مثبت بر محیط اطراف دو اصل مهم در راستای تحقق این هدف هستند. کیفیت و چگونگی تاثیرگذاری بر دیگران و محیط اطراف از دیگر شروط مهم تاثیرگذاری موثر بر محیط اطراف است. زبان تعامل و پاسخگویی به پرسش های دیگران در محیط اطراف برای برقراری ارتباط موثر با دیگران مولفه بسیار مهمی در تحقق این استراتژی است.همچنین مسئولیت پذیری و تلاش برای ایجاد آینده ای بهتر و جریان سازی موثر از راهکارهای مهم تحقق اهداف هلال احمر درتمامی حوزه هاست.

* راه اندازی تیم امدادونجات بین المللی در هلال احمرمازندران را  نوید داده بودید. ماجرا چیست؟

با توجه به اینکه یکی از ماموریتهای مهم جمعیت هلال احمر ارائه خدمات امدادو نجات در سطوح  بین المللی می باشد و برای این منظور دانستن مهارت مکالمه زبان بین المللی یکی از الزامات است ،در همین راستا برای اولین بار در جمعیت هلال احمر استان مازندران، تیمی متشکل از نجاتگران تشکیل شد که هم اکنون در حال فراگیری زبان انگلیسی هستند.با توجه به اینکه  جمعیت هلال احمر در ارائه خدمات امداد و نجات مرزی نمی شناسد و کاهش آلام بشری فراتر از مرزهای جغرافیایی ،نژادی ، مذهبی و سیاسی از اصول هفتگانه این جمعیت می باشد ، برای نیل به این هدف ضروری است عوامل امدادی مشارکت کننده در تیمهای عملیاتی باید به مهارت مکالمه زبان بین المللی مسلط باشند . در راستای تحقق این هدف با همکاری یکی از نجاتگران مدرس زبان انگلیسی، دوره مزبور با مشارکت 30 نفر از نجاتگران و امدادگران و کارکنان هلال احمر استان تشکیل گردید که هم اکنون سرگرم طی این دوره آموزشی هستند و انشاالله بزودی  تشکیل تیم بین المللی امدادونجات هلال احمرمازندران رونمایی خواهد شد. 

*«امدادگران خیر» را هم به عنوان  پارادایم جدید مهربانی در هلال احمرمازندران معرفی کردید.دراین رابطه توضیح بفرمایید؟

همانگونه که عرض کردم  امدادگران خیر به عنوان پارادایم جدید مهربانی در مجموعه هلال احمر نتیجه ایثارگری جوانان امدادگر هلال احمر مازندران است. اقدامات مبتنی بر ظرفیتهای خیرین در مجموعه هلال احمر واژه ای کاملا شناخته  شده است و خیرین  غالبا افرادی با وضعیت اقتصادی مطلوب و با درآمد مکفی هستند. بخش زیادی از فعالیتهای مختلف جمعیت هلال احمر  به پشتوانه مادی و معنوی خیرین و نیکوکاران انجام می شود. تاثیرگذاری خیرین و نیکوکاران در کمک به همنوعان در جریان حوادث طبیعی مانند سیل ، زلزله  و خشکسالی  را همگان بارها و بارها مشاهده کرده اند که منجر به خلق صحنه های باشکوه از نوع دوستی و مهربانی و هم افزایی برای کمک به همنوعانی شده است که بواسطه خشم طبیعت  به زانو درآمده اند. داوطلبان در مجموعه هلال احمر همان خیرین و نیکوکارانی هستند که از اقشار مختلف جامعه از پزشک و مهندس گرفته تا بازنشسته و کارمند درآن حضوری فعال دارند که نشان دهنده مسئولیت پذیری آنان در تعهد اجتماعی به زندگی دیگران است. با این وجود کمتر دیده ایم که امدادگران و نجاتگران که از نظر اقتصادی  و معیشت شاید  با چالش های شدیدی هم دست و پنجه نرم می کنند در قامت خیرین ظاهر شوند و اندک سرمایه و درآمد خود را در کمال ایثار به منظور ارائه خدمت بهتر به همنوعان و تجهیز زیرساختهای امداد و نجات  تقدیم هلال احمر نمایند. این گفتمان زیبا ، تبلور روح بلند و سیرت بهشتی جوانان امدادگری است که در پایگاههای جمعیت هلال احمرمازندران خدمت شبانه روزی به همنوعان نیازمند را وجهه بارز همت خود قرار داده اند.

امدادگران خیر جوان در حقیقت گفتمان جدبدی  از ایثارگری اعضای هلال احمر مازندران است که شاید تاکنون در مجموعه هلال احمر سابقه نداشته است. تخصیص داوطلبانه بخشی از حق ایاب و ذهاب امدادگران به امور عام المنفعه بسیار شورانگیز و غرورآفرین است. افتخار ما  هم در هلال احمر مازندران این است که امدادگران و نجاتگران نجیب ما ،بزرگوارانه بخشی از اندک حق ایاب و ذهاب خود را نیز به جمعیت هلال احمر اختصاص می دهند و تلاش می کنند  صمیمانه و با تاسی از داوطلبان سخاوتمند، یاور صدیق هلال احمر در عبور از چالش ها و ارائه خدمت بی منت به همنوعان نیازمند باشند. یک نومنه بارز اقدام ارزشمند امدادگر «عیسی ولی پور» در خرید و تجهیز سایت صعود و فرود پایگاه منطقه علامه طبرسی شهرستان قائمشهر است که عتقدم باهیچ  زبان و ادبیاتی نمی توان اینگونه اقدامات  را توصیف کرد و تشکر کمترین کاری است که می توان انجام داد. امدادگران خیر در واقع تبلور مهربانی مازندرانی ها در مجموعه هلال احمر به شمار می روند . هرچند مهربانی در مازندران ویژگی بازر همه ساکنان آن است اما اینک با گفتمان و پارادایم جدیدی از مهربانی مواجه هستیم که نشان دهنده عمق دلدادگی اعضای هلال احمر در کمک به سازمانی است که خدمت بی منت شناسنامه آن است.

*استفاده از ظرفیت استارت آپ های اجتماعی درفعالیتهای داوطلبانه را یکی از برنامه های هلال احمرمازندران اعلام کردید.در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است؟

مقوله استارت آپها موضوعی جدید در کشور ماست که در سالهای اخیر بصورت ویژه در ادبیات اقتصادی و اجتماعی ما برجسته شده است. معتقدم سرمایه گذاری روی این مولفه می تواند نتایج ارزنده ای  در برون رفت از چالشها به دنبال داشته باشد.باید در پرتو برنامه ریزی دقیق از ظرفیت استارت آپ های اجتماعی در جهت اجرای برنامه های داوطلبی به درستی استفاده نمائیم.

اعتمادسازی برای جامعه هدف، اساس فعالیت در حوزه معاونت داوطلبان است و معاونت داوطلبان باید به مثابه یک رصدخانه برنامه ریزی و فعالیت کند  چون ماهیت خدمات هلال احمر ،داوطلبانه و مبتنی بر اعتماد عمومی است.

تاکید داریم مدل اقتصادی در سیستم داوطلبان هلال احمر باید مبتنی بر درآمدهای نوین از طریق بکارگیری و مشارکت در  استارت آپ های اجتماعی باشد.

باید خودمان را به روز کنیم و از چرخه مدیریت که با سرعت در حال پیشرفت است عقب نمانیم. برای تحقق اهداف مزبور باید شیوه های نوین تفکر و خلاقیت را در سازمان نهادینه کنیم ،تنها دراین صورت است که می توانیم برچالشها فائق آئیم. در همین راستا اقدامات بسیار خوبی در راستای استفاده از ظرفیت استارت آپها انجام داده ایم و با شرکت های مختلفی رایزنی کرده ایم که خوشبختانه چشم انداز روشنی را نوید می دهد.شرکتها و موسسات بسیاری هستند که خواهان مشارکت در فعالیتها و خدمات هلال احمر هستند . رویکرد اغلب آنها نیز انسانی،اخلاقی و بشردوستانه است. باید برای این ظرفیت عظیم برنامه داشته باشیم.بدون برنامه راه به جایی نخواهیم برد.

*وسخن پایانی...

سخن پایانی اینکه تمامی برنامه های ما بر مدارتوسعه تدوین شده و با توجه به رشد همه شاخصه های خدمت رسانی می توانم بگویم چشم انداز پیش روی ما بسیار امیدوارکننده است. اعتماد مردم به هلال احمر به عنوان بزرگترین پشتوانه این نهاد غیردولتی مایه مباهات است و باید با تمام وجود تلاش کنیم امانت دار این اعتماد باشیم.

 

نویسنده: ravabet1
نظرات: 0
بازدید: 117
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

جمعیت هلال احمر استان مازندران

جمعیت هلال احمر استان مازندران