معاونت امور جوانان

معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مازندران درراستای اهداف عام المنفعه،امدادی وبشردوستانه براساس 4راهبرد (جذب،سازماندهی،آموزش ، نگهداری وبکارگیری )اعضای جوانان از سنین 5تا29 سالگی درقالب ادارات ذیل فعالیت می نماید.

 

الف) اداره پیش دبستانی ودانش آموزی

 

1-کانون غنچه های هلال

2-کانون دانش آموزی

  • کانون غنچه های هلال: متشکل از نونهالان 5تا7 سال درمراکز پیش دبستانی ومهدهای کودک همیار با همکاری اداره کل آموزش وپرورش وبهزیستی بادونام مدد(پسران) و مهربان(دختران) درسطح 105مهدکودک استان به فعالیت می پردازند.

ازجمله اقدامات این کانون : عضوگیری از بین کودکان – اجرای برنامه های آموزشی ومناسبتی وبشردوستانه می باشد

  • کانون دانش آموزی : این کانون به منظور جذب وآماده سازی دانش آموزان علاقمند به انجام خدمات داوطلبانه وامدادی درسطح 400کانون درمدارس استان مازندران با هماهنگی وهمکاری اداره کل آموزش وپرورش استان فعالیت می نماید.
  • اهم فعالیتهای دانش آموزان عضو: شرکت درطرح ملی دادرس( دانش آموز آماده در روزهای سخت)و المپیاد آماده (مسابقات امدادی دادرسان هلال احمری) و برنامه های مناسبتی وبشردوستانه می باشد.

ب) اداره دانشجویی،جوانان ،روستایی وطلاب

1-  کانون جوانان

2-کانون دانشجویی

3-کانون روستایی

4-کانون طلاب

 

  • کانون جوانان:
  • این کانون به منظور آماده ساز ی وبکارگیری اعضای جوان 17-29سال درسطح مراکز امور جوانان شعب جمعیت هلال احمر درچهارگروه برگرفته از اهداف جمعیت (برقراری صلح وتفاهم ودوستی- تسکین آلام بشری- حمایت از زندگی وسلامت انسانها- تامین احترام انسانها)به فعالیت می پردازند.

این اعضا باتکمیل فرمهای عضویت و ثبت درسامانه جامع الکترونیکی فعالیت خودرابه صورت شرکت دربرنامه های عام المنفعه،مناسبتی ، بشردوستانه وامدادی آغاز نموده وپس از گذراندن دوره های امدادی به عنوان امدادگر درحوزه امداد ونجات نیز به فعالیت می پردازند.

  • کانون دانشجویی :

این کانونها به منظور انجام خدمات عام المنفعه وداوطلبانه درسطح 53 دانشگاه وموسسات ومراکز آموزش عالی با عضوگیری از بین دانشجویان علاقمند به فعالیتهای امدادی وبشردوستانه تاسیس شده است.

دانشجویان می توانند با مراجعه با دفاتر کانون دانشجویی هلال احمردر سطح دانشگاههای دارای کانون ثبت نام وپس از گذرانده دوره های آموزشی برحسب علاقمندی دریکی از تیمهای امدادی یابشردوستانه به فعالیت بپردازند.

 

  • کانون روستایی :

جهت تامین احترام، ایمنی وسلامت روستائیان این کانونها تاکنون درسطح 60روستا از روستاهای مازندران به منظور آموزش وآماده سازی درمقابل حوادث وبلایا جوانان علاقمند تشکیل شده است ومقرر است درکلیه خانه های هلال روستایی ومدیریت بحران باتشکیل کانون روستایی هلال احمر جوانان به فعالیت بشردوستانه بپردازند.

  • کانون طلاب :

این کانونها به منظور جذب ،آماده سازی وبه کارگیری طلبه های حوزه های علمیه تشکیل شده است درحال حاضر 7کانون درسطح حوزه های علمیه تاسیس وبه انجام خدمات داوطلبانه و کسب مهارت وآمادگی امدادی می پردازند.

ازجمله فعالیتهای شاخص معاونت امور جوانان در دو اداره مذکورشامل:

- طرح ایمنی وسلامت مسافران نوروزی

- شوق رویش (طرح اوقات فراغت نوجوانان وجوانان)

- برگزاری دوره ها ومانورهای امدادی درهفته کاهش بلایای طبیعی  و ایمنی دربرابر زلزله

- اردوهای فرهنگی – اموزشی

-  مسابقات المپیاد آماده ورفاقت مهر و....

علاقمندان می توانند جهت عضویت وآموزش و... باحضور درمراکز امورجوانان شعب جمعیت هلال احمر (درسطح 18شهرستان) وتکمیل پرونده ثبت نام به عضویت و ارائه خدمات داوطلبانه بپردازند.

 

 


 کانون غنچه های هلال :

 کودکان سنین پیش از دبستان با عضویت در کانون غنچه های هلال  معاونت جوانان می توانند از آموزش ها و خدمات این کانون بهره مند شده و در فعالیت های بشردوستانه شرکت کنند.

در این کانون ها مخاطب اصلی در کنار کودکان پدر و مادرها هستند. آنهایی که بچه مهدکودکی دارند و می‌دانند که عضویت فرزندشان از سنین پایین در هلال‌احمر چه فوایدی خواهد داشت.

غنچه‌های هلال در اصل ورودی سازمان جوانان هلال احمر هستند که مهمترین شرط ورود به آن داشتن سن ۵ الی ۷ سال است. در پایان سال ۱۳۸۹ تفاهم‌نامه‌ای بین جمعیت هلال احمر و سازمان بهزیستی کشور منعقد شد که آموزش فعالیت‌های امدادی به کودکان در مهدهای کشور، تلاش برای آموزش نهادینه‌سازی فرهنگ نوع‌دوستی و نیکوکاری و خدمات بشردوستانه در بین کودکان و افزایش آگاهی عمومی و آموزش همگانی اولیاء، مربیان و کودکان در زمینه فعالیت‌های امدادی و عام‌المنفعه را به عنوان وظایف جمعیت هلال احمر نام برده است.

حاصل این تفاهم‌نامه هم ایجاد مهد کودک‌های همیار برای آموزش این غنچه‌ها بوده است. در حال حاضر 108 مهدکودک همیار و 1620 عضو غنچه هلال احمر در استان وجود داشته وفعالیت می نماید.

در سال ۹۳ نیز تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پروش و معاونت پیش دبستانی این معاونت منعقد شد که بر اساس این تفاهم نامه کانون غنچه های سازمان جوانان هلال احمر در مراکز پیش دبستانی نیز دایر شد.

 تعاریف:

* کانون غنچه های هلال: نهادی است متشکل از نونهالان ۵ تا ۷ سال مهدهای کودک  و مراکز پیش دبستانی که با دونام مدد (پسران)ومهربان(دختران) به فعالیت می پردازند مدد و مهربان: اعضای کانون غنچه های هلال با دو نام مدد( پسران) و مهربان(دختران) به فعالیت می پردازند.

اقدامات و برنامه های کانون:

* عضو گیری از بین کودکان علاقمند
* اجرای برنامه های ویژه کانون در ساعات و روز اختصاص یافته به سازمان جوانان هلال احمر
* اجرای برنامه های مناسبتی(هفته دوستی، هفته هلال احمر،روز هوای پاک،روز مبارزه با دخانیات و…) خارج از مهدکودک
نحوه انتخاب و شرایط عضو

کلیه نونهالان ۷-۵ سال عضو مهد های کودک و مراکز پیش دبستانی می توانند به عضویت کانون غنچه های هلال درآیند .

وظایف عضو

* استفاده از لباس فرم و سایر اقلام هویتی کانون در روز یا ساعت اختصاص یافته به فعالیتهای هلال احمر

*  حضور مستمر و شرکت فعال در برنامه های ساعت اختصاصی کانون (اعم از آموزش و اجرای سرود و نمایش(
* شرکت در اردوهای مناسبتی که خارج از مهد کودک برگزار می شود.( ترجیحا با حضور والدین(

شرایط تشکیل کانون در مهدهای کودک:

* کانون در مهدکودک هایی تشکیل می شود که حداقل ۱۵ نفر نونهال ۷-۵ سال داشته باشد.
* تشکیل کانون منوط به صدور مجوزتشکیل، از طرف معاونت امورجوانان جمعیت هلال احمر استان می باشد.

  مراحل تشکیل کانون:

* هماهنگی جمعیت وبهزیستی شهرستان جهت فراخوان تشکیل مهدهای کودک
* انتخاب مهدکودک های واجد شرایط ( با همکاری اداره بهزیستی (
* ارایه معرفی نامه مهدکودک از طرف اداره بهزیستی به هلال احمرشهرستان
* کسب مجوز تشکیل کانون از طرف سازمان جوانان
* معرفی یکی از مربیان مجرب و متعهد مهدکودک به عنوان نماینده به جمعیت هلال احمر شهرستان جهت فراگیری آموزشهای لازم به منظور هدایت کانون و صدور ابلاغ جهت مربی توسط رییس جمعیت شهرستان
* ثبت نام و تشکیل پرونده برای نونهالان واجد شرایط وصدور کارت عضویت
* تجهیز مهدهای کودک به کیف کمکهای اولیه با همکاری جمعیت هلال احمر شهرستان
* برگزاری آیین افتتاحیه کانون

 

سوگند نامه غنچه های هلال احمر

من به عنوان کوچکترین عضو سازمان جوانان هلال احمر به خدا سوگند می خورم که همواره مهر و محبت و دوست داشتن را سرلوحه کارهایم قرار داده و برای کمک به انسانها و احترام به آنها همیشه تلاش کنم . من با احترام به اصول و اهداف هلال احمر به خدای خود قول می دهم که در همه کارهایم صداقت و راستی داشته باشم و برای ایجاد دوستی بین همه انسانها، کمک نمایم.

من که عضوی وفادار به همه خوبیها و مهربانیها هستم، قسم می خورم که شبیه انسانهای بزرگ و مهم مانند امامان معصوم(ع)، با گذشت و فداکاری از زندگی و سلامت همه انسانها دفاع کنم و به همه آدمها بدون هیج گونه تفاوتی کمک نمایم.

ای خدای خوب و بزرگ و مهربان کمکم کن تا همیشه به قراری که با تو بستم عمل کنم.

فعالیت های اجرایی کانون

* اجرای سرود به صورت هفتگی در ابتدای برنامه ها
* اجرای نمایش،نقاشی و قصه خوانی با سرفصل های تعریف شده
تبصره : مفاد آموزشی برای کانون غنچه های هلال در قالب دو بسته آموزش امدادی و فعالیتهای عام المنفعه ارائه خواهد شد.
* اجرای برنامه های ویژه در مناسبتهای خارج از مهدکودک
* انجام بازی های مرتبط از قبل پیش بینی شده ( مرتبط با اهداف هلال احمر)

 

 

 

 

 

 

 

کانون های دانش آموزی  هلال احمر

کانون دانش آموزی

این کانون به منظور جذب و آماده سازی دانش آموزان علاقه مند به انجام داوطلبانه خدمات امدادی و عام المنفعه براساس توافقنامه منعقد شده با وزارت آموزش و پرورش و همچنین سازمان دانش آموزی در مدارس تحت پوشش(براساس سهمیه مورد توافق) ایجاد می گردد. در این کانون ها با برنامه ریزی جهت ثبت نام و آموزش و سازماندهی دانش آموزان علاقه مند ضمن فرهنگ سازی در انجام خدمات داوطلبانه و امدادی، زمینه ای مناسب جهت شناخت عینی دانش آموزان از نوعدوستی و مصادیق آن به وجود می آید.

درحال حاضر جمعیت هلال احمر مازندران باهماهنگی اداره کل آموزش وپرورش استان در سطح 400مدرسه دارای کانون دانش آموزی هلال احمر می باشد.

معرفی کانون 

کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر نهادی است دانش‌آموزی، غیرسیاسی وغیر‌دولتی که برنامه‌ها وفعالیت‌های آن در جهت اهداف جمعیت هلال‌احمر که همانا تسکین آلام بشری، صلح و دوستی و تفاهم، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها و تأمین احترام انسان‌ها می‌باشد، در مدارس به فعالیت می‌پردازد.

یکی از مهم‌ترین اهداف تشکیل کانون هلال‌احمر در مدارس ایجاد ارتباط صحیح و سالم در بین اعضای کانون دانش‌آموزی بر اساس فرهنگ قرآنی «تعاونوا علی البر و التقوی» می‌باشد. شرکت در فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی احساس مفید بودن را در آنان ایجاد می‌کند. تعامل اعضا برای انجام فعالیت‌ها و مشارکت اعضا در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها منطبق بر نیازهای آنان همسو با اهداف جمعیت می‌باشد که با تحقق آن می‌توان انتظار داشت اعضا به پویایی، خودباوری و احساس مسئولیت در قبال خود و دوستانشان دست‌ یابند و شرایط پذیرش زندگی جمعی علی‌رغم تفاوت‌های فردی و اجتماعی را تجربه نمایند و در سایه مشارکت و همدلی فضایی آکنده از مهر و محبت و همکاری را برای یک زندگی جمعی تجربه نمایند.

اهداف:
– جذب و تربیت دانش‌آموزان به منظور آماده ساختن آنان برای انجام خدمات امدادی، اجتماعی و عام‌المنفعه مورد نیاز جامعه به ویژه هنگام بروز حوادث طبیعی وغیر‌مترقبه
– تقویت حس مشارکت‌جویی و نیکوکاری بین دانش‌آموزان و کمک به وفاق و همدلی بین آنان با گروه‌های مختلف جامعه به ویژه افراد نیازمند و آسیب‌دیده
– توسعه مشارکت دانش‌آموزان در تصمیم‌سازی‌ها، تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های مربوط به سازمان
– کمک به امر سلامت جامعه
– کوشش در جهت تبیین و شناساندن وظایف و هدف‌های انسانی جمعیت هلال‌احمر از طریق برنامه‌های آموزشی و پژوهشی
– ایجاد رفتار‌های مطلوب فردی و اجتماعی در کودکان و نوجوانان متناسب با سن آنان
– بستر‌سازی مناسب در جهت تداوم و استمرار همکاری دانش‌آموزان با هلال‌احمر پس از فراغت از تحصیل
– ایجاد فضای مناسب در جهت تحکیم دوستی، صلح و تفاهم در جامعه و در بین اعضا
– تلاش برای تسکین آلام بشری و تأمین احترام انسان‌ها، حمایت از زندگی و سلامت انسان‌ها در راستای فعالیت‌های بشردوستانه

وظایف: 
– عضوگیری از بین دانش‌آموزان داوطلب مطابق با برنامه‌های سازمان جوانان
– تشکیل مجمع عمومی اعضا و برگزاری انتخابات به منظور انتخاب اعضای شورای اجرایی
– آموزش اعضا به منظور ایجاد آمادگی در آنان جهت ارایه خدمات امدادی و عام‌المنفعه
– جلب همکاری مردم و نهاد‌ها از طریق شناساندن اهداف و معرفی فعالیت‌های جمعیت هلال‌احمر
– ارایه خدمات اجتماعی به اعضای آسیب‌پذیر در چارچوب اهداف و برنامه‌های سازمان جوانان
– اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در راستای اهداف سازمان جوانان
– جلب مشارکت اولیاء و مربیان مدارس و واحدهای آموزشی در راستای اهداف سازمانی

تبصره۱: وظایف کانون با توجه به مقاطع دبستان و دبیرستان متفاوت است.

نحوه عضویت:

نحوه وشرایط عضویت دانش‌آموزان در هر پایه تحصیلی می‌توانند با مراجعه به (مربی هلال احمر) اعضای شورای اجرایی و یا دبیر کانون در مدرسه فرم ثبت نام را تکمیل و ظرف یک هفته نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز اقدام نموده و پس از آموزش و قبولی در آزمون به عضویت کانون دانش‌آموزی سازمان جوانان هلال‌احمر درآیند.

شرایط عضویت:

– دانش‌آموزان واحد آموزشی مربوطه
– تکمیل فرم عضویت داوطلبی درکانون
– کسب حدنصاب لازم در آزمون مرحله مقدماتی
– پایبندی به اهداف و وظایف جمعیت هلال احمر

شرایط تشکیل کانون:

نحوه تشکیل کانون: کانون درمدارس و با درخواست کتبی مدیرمدرسه یا مراکز آموزشی تشکیل می‌شود که حداقل ۱۰ نفر از دانش‌آموزان مدرسه داوطلب عضویت در کانون باشند. مدارس درخواست‌کننده باید مکانی مستقل را برای انجام فعالیت‌های کانون در نظر گرفته باشند.

مراحل تشکیل کانون:

۱. ابلاغ سهمیه تعداد کانون و آئین‌نامه‌های اجرایی مربوطه توسط سازمان و معاونت پرورشی
۲. هماهنگی جمعیت و اداره آموزش و پرورش شهرستان جهت فراخوان تشکیل کانون دانش‌آموزی
۳. ارایه درخواست کتبی مدارس از طرف آموزش و پرورش به هلال‌احمر شهرستان
۴. انتخاب مدارس و مراکز آموزشی واجد شرایط (با همکاری اداره‌کل آموزش و پرورش استان)
۵. مجوز تشکیل کانون از سوی جمعیت استان با امضای مدیرعامل
۶. معرفی یکی از مربیان مجرب و متعهد مدرسه به عنوان نماینده به جمعیت هلال‌احمر شهرستان جهت فراگیری آموزش‌های لازم به منظور هدایت کانون و صدور ابلاغ جهت مربی توسط مدیرعامل جمعیت استان
۷. تجهیز کانون دانش‌آموزی به اقلام هویتی و کتب و منابع آموزشی مرتبط با همکاری جمعیت هلال‌احمر شهرستان و استان
۸. ثبت‌نام متقاضیان، ارائه آموزش‌های لازم، برگزاری آزمون، تشکیل پرونده برای دانش‌آموزان واجد شرایط و صدور کارت عضویت
۹. تشکیل مجمع عمومی، برگزاری انتخابات اعضای شورای اجرایی و تعیین دبیر و جانشین وی
۱۰. برگزاری آیین افتتاحیه کانون

 

 

 

 


 

کانون های روستایی و عشایری

 

کانون روستایی

برای تامین ایمنی و سلامت روستاییان شاید هیچ‌کس به اندازه خود اهالی نقش‌آفرین نباشد. مردم یک روستا بیشتر از هرکس دیگر به نیازها و نقاط قوت و ضعف محل زندگی‌شان آگاهند و می‌دانند که چطور می‌شود بدون آسیب‌رسانده به فرهنگ و آداب  و رسوم بومی، امکانات مورد نیاز روستا را فراهم کرد. هدف از ایجاد کانون‌های روستایی که تعداد آنها تاکنون در استان مازندران 45کانون می باشد جلب مشارکت جوانان روستایی و بهره‌مندی از استعداد بکر و خلاقیت‌های آنها است. کانون‌های هلال احمر عمدتا در مساجد و حسینیه های روستاهای کشور برپا می‌شوند و با ارتقای آگاهی و مهارت جوانان روستایی، آنها را برای توسعه و عمران منطقه زندگی‌شان توانمند می‌کنند.

اجرای برنامه‌های فرهنگی، بشردوستانه و عام‌المنفعه و ارائه خدمات هلال‌احمر در دورترین نقاط کشور از اهداف دیگر کانون‌های روستائی است. به علاوه هر سال تابستان برنامه های مختلفی برای توانمندسازی دبیران کانون‌های روستایی و طرح اوقات فراغت برای جوانان روستایی برگزار می شود.

کانون‌های روستایی هلال‌احمر تاکنون موفقیت‌های چشمگیری داشته‌اند و با فرهنگسازی و آموزش اهالی از حوادث بسیاری پیشگیری کرده‌اند.

معرفی کانون

این کانون به منظور جذب و بهره‌مندی از استعداد بکر، خلاق و مشارکت همه‌جانبه جوانان مستعد روستایی و توانمندسازی آنان در جهت تسریع روند رشد، توسعه و عمران مناطق زیستی خود و ایجاد زمینه‌های مناسب جهت بهبود سطح زندگی و افزایش آگاهی و مهارت جوانان روستایی در سال ۱۳۸۷ تشکیل شد. انجام برنامه‌های فرهنگی، بشردوستانه و عام‌المنفعه و ارائهٔ خدمات هلال‌احمر در دور‌ترین نقاط کشور از جمله اهداف راه‌اندازی کانون های روستائی است.

نحوه عضویت

مسئول جذب و سازماندهی کانون وظیفه جذب اعضاء جدید الورود و سازماندهی آنان بر اساس توانمندی و علاقه ایشان در قالب تیم‌های امدادی وبشردوستانه دارد.

انجام مقدمات برگزاری جلسات مجمع عمومی و نیز تشکیل جلسات شورای اجرایی از دیگر وظایف مسئول جذب و سازماندهی کانون می‌باشد.

عضویت در سازمان جوانان به معنای قبول مسئولیت داوطلبانه در قبال فعالیت‌ها و خدمات امدادی و عام المنفعه می‌باشد که فرایند اجرایی آن به قرار ذیل می‌باشد.

مرحله اول: فراخوان

فراخوان عضویت با هدف افزایش اعضاء و جایگزینی اعضاء جدید به جهت جبران ریزش آمار اعلام شده اعضاء، در بازه زمانی ۱۵ لغایت ۲۰ مهر ماه مصادف با روز روستا و هفته کاهش آثار بلایای طبیعی صورت می‌گیرد.

به هنگام فراخوان می‌بایست دقت شود که اعضاء جدید الورود دارای شرط سنی ۱۸ لغایت ۲۹ سال نیز باشند.

تبصره ۱: عضوگیری از بین اعضای داوطلب در طول سال با نظر شورای اجرایی کانون بلامانع است.

مرحله دوم: تکمیل پرونده

علاوه بر پرونده موجود در کانون جهت اعضاء می‌بایست پرونده هر یک از اعضاء در سامانه جامع الکترونیکی نیز تکمیل گردد. ضمن اینکه مدارک عضویت (فرم مخصوص داوطلبین عضویت، عکس، کارت ملی وصفحات اول و دوم شناسنامه) و نیز مستندات فعالیتهای اجرایی عضو در آن اسکن گردد.

مرحله سوم: شرکت در همایش توجیهی اعضاء جدیدالورود و قرائت سوگندنامه عضویت

یک هفته پس از انجام فراخوان، اعضاء جدید الورد طی مراسمی ضمن آشنایی با فعالیت‌های جمعیت، سازمان و کانون جوانان نسبت به قرائت دسته جمعی سوگندنامه عضویت اقدام می‌نمایند.

 

 


 

کانون های طلاب

این کانون‌ها برای جذب، آماده‌سازی و به کارگیری طلبه‌های مدارس و حوزه‌های علمیه تشکیل شده‌اند.

اعضای کانون‌های طلاب مثل اعضای دیگر سازمان در طرح‌های مختلف مانند کاروان‌های نیکوکاری و اردوهای آموزشی و امدادی شرکت می‌کنند. اعتماد و اقبال عمومی مردم نسبت به طلاب باعث می‌شود این اعضا بتوانند در دورترین نقطه کشور و روستاها اندیشه نوع‌دوستی و خدمات بشردوستانه را ترویج دهند.

اعضای کانون‌های طلاب بعد از ۲۹ سالگی می‌توانند بر اساس نیاز با سازمان امداد و نجات همکاری کنند و مهارت و آمادگی لازم برای حضور در حوادث را به دست آورند.

در حوادثی مثل سیل و زلزله حضور روحانیون در منطقه باعث قوت قلب بازماندگان و اطمینان خاطر آنها نسبت به خاکسپاری صحیح عزیزانشان می‌شود.

امدادگران طلبه علاوه بر انجام احکام شرعی مورد نیاز در زمان بحران، می‌توانند در ارائه خدمات امداد و نجات با سازمان امداد و نجات همکاری کنند.

در حال حاضر 7کانون طلاب در جمعیت هلال احمر مازندران تأسیس شده است.


کانون های دانشجویی

دانشجویانی که به انجام داوطلبانه خدمات امدادی و عام‌المنفعه علاقه‌مند هستند، می‌توانند در کانون هلال‌احمر دانشگاه‌شان عضو شوند و در صورت داشتن شرایط لازم یک کانون دانشجویی هلال‌احمر تأسیس کنند.

این کانون‌ها بر اساس توافق‌نامه سازمان با وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی تحت پوشش سازمان تشکیل می‌شود.

کانون‌های دانشجویی برای عضو‌گیری از دانشجویان و استفاده بهینه از توان و ظرفیت آنها برنامه‌ریزی می‌کنند و دانشجویان علاقمند پس از ثبت نام و گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، بر حسب علاقه‌شان به تیم‌های امدادی و بشردوستانه وارد می‌شوند.

انجام تحقیقات علمی، طرح‌های مشترک علمی و پژوهشی و پروژه‌های مرتبط با اهداف و وظایف جمعیت هلال‌احمر از مهمترین کارکردهای این کانون‌ها است. آموزش‌ها و فعالیت‌های فوق برنامه، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به دانشجویان، آماده کردن اعضا برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی فرهنگی، خدمات عام‌المنفعه و سایر برنامه‌های سازمان، انتخاب و آموزش مربیان از بین دانشجویان علاقه‌مند هم وظایف دیگری است که کانون‌های دانشجویی بر عهده دارند.

اهداف کانون

۱) جذب، سازماندهی و تربیت دانشجویان به منظور آماده ساختن آنان در انجام خدمات امدادی و اجتماعی مورد نیاز جامعه بـه ویـژه هنگـام بـروز حوادث طبیعی و غیر مترقبه

۲) توسعه مشارکت دانشجویان، در تصمیم سازی‌ها، تصمیم گیری‌ها و فعالیتهای مربوط به سازمان و دانشگاه

۳) کمک به امر سلامت اخلاقی جامعه و دفاع از ارزشهای الهی و انسانی

۴) بستر سازی مناسب در جهت تداوم و استمرار همکاری دانشجویان داوطلب با هلال احمر پس از فراغت از تحصیل

۵) کوشش در جهت تبیین و شناساندن وظائف و هدفهای انسانی جمعیت هلال احمر از طریق برنامه‌های آموزشی و پژوهشی در جهت سیاسـتهای کلی پژوهشی و آموزشی کشور و جمعیت

۶)  همکاری داوطلبانه در فعالیتهای فوق برنامه برای دانشجویان و نیز برنامه‌های خدمات بهداشتی و درمـانی بـرای دانشـجویان دانشـگاههای علـو م
پزشکی

۷) تلاش در جهت تقویت روحیه انسان دوستی و نوعدوستی در بین دانشجویان با انجام برنامه‌های بشردوسـتانه و عـام المنفعـه و امـدادی و بسـط اندیشه‌هایی همچون مهرورزی، خدمت به دیگران، نیکوکاری، ایثار و از خودگذشتگی، صلح و دوستی با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها

۸) اهتمام به پرورش استعداد‌ها، استکمال روحی و استحصال گنجینه‌های عقلی و ذخایر وجودی و تقویت بنیه، علمـی و تسـهیل امـر رشـد و معرفت اعضا

۹) تلاش برای گرایش اعضاء به صلاح و اصلاح اجتماعی و برقراری صلح و صفای جهانی و تاءمین آرامش انسان‌ها و تضمین سلامت روان‌ها و اجتناب و پرهیز از خشونت

۱۰) تقویت روحی خدمت و همکاری، احسان و فداکاری و ایثار و از خودگذشتگی نسبت به همنوعـان و مجاهـدت و مـ داومت در کسـب توفیـق خدمت خلق و ادای شکر نعمت خالق

 

 

 


کانون های آزاد جوانان

کانون جوانان هلال احمر نهادی است غیر سیاسی و غیر دولتی که به منظور جذب،آماده سازی و بکارگیری اعضاء در مراکز امور جوانان کلیه‌ی شهرستان‌ها و شعب جمعیت هلال احمر تشکیل می شود.

مراکز امور جوانان شهرستانها ، وظیفه دارند تا نسبت به تشکیل کانون جوانان و سازماندهی اعضاء جذب شده در قالب اهداف چهارگانه جمعیت(تلاش برای تسکین آلام بشری ، تامین احترام انسانها، کوشش برای برقرای صلح و دوستی و همچنین حمایت ازسلامت و زندگی انسانها )اقدام نمایند.

اعضاء داوطلب کانون جوانان که در شرایط سنی ما بین ۱۱ تا ۲۹ سال قرار داشته از روی میل و رغبت و بدون هیچ گونه چشم داشتی با فراگیری آموزش های سازمانی به عضویت در یکی از گروههای چهارگانه در آمده موظفند و بر اساس قوانین و مقررات مندرج در این آیین نامه جهت تحقق اهداف جمعیت و سازمان تلاش نمایند.

کانون جوانان هلال احمر ،نهادی است غیر سیاسی و غیر دولتی که در جهت اصول هفتگانه جمعیت صلیب سرخ جهانی و هلال احمر و اهداف چهارگانه آن شامل تلاش برای تسکین آلام بشری، تامین احترام انسان ها، کوشش برای برقراری صلح و دوستی و همچنین حمایت از سلامت و زندگی انسان ها در قالب ضوابط این آئین نامه به منظور تحقق اهداف سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مراکز امور جوانان هلال احمر، دانشگاه ها، موسسات آموزشی، حوزه های علمیه، روستاها، مراکز اصلاح و تربیت، زندان ها و بند نسوان و کانون های عشایری تاسیس می شود.

تعاریف:

این کانون به منظور جذب، آماده سازی و به کارگیری جوانان علاقمندی که دانش‌آموز و دانشجو و طلبه نبوده، اما علاقمند به عضویت و فعالیت در سازمان می‌باشند در مرکز امور جوانان جمعیت هلال‌احمر در کلیه‌ی شهرستان‌ها و شعب تشکیل گردیده است.

در این کانون‌ها که از مزیت ارتباط و حمایت مستقیم جمعیت هلال‌احمر به خاطر موقعیت مکانی برخوردار می باشند، با برنامه‌ریزی دقیق و منسجم برای اطلاع رسانی، جذب، آموزش، آماده سازی و به کارگیری جوانان در فعالیت‌های امدادی و عام‌المنفعه به فعالیت می‌پردازند.

نحوه عضویت در این کانون ها

مسئول جذب و سازماندهی کانون وظیفه جذب اعضاء جدید الورود و سازماندهی آنان بر اساس توانمندی و علاقه ایشان در قالب گروههای چهارگانه 1)تامین احترام انسانها

2) حمایت از زندگی وسلامت انسانها

3)تسکین آلام بشری

4) ترویج صلح و دوستی و تفاهم

انجام مقدمات برگزاری جلسات مجمع عمومی و نیز تشکیل جلسات شورای اجرایی از دیگر وظایف مسئول جذب و سازماندهی کانون می باشد.

عضویت در سازمان جوانان به معنای قبول مسئولیت داوطلبانه در قبال فعالیتها و خدمات امدادی و عام المنفعه می باشد که فرایند اجرایی آن به قرار ذیل می باشد.

مرحله اول: فراخوان

فراخوان عضویت با هدف افزایش اعضاء و جایگزینی اعضاء جدید صورت می گیرد.

براساس توافقات فیمابین عضو و سازمان عضو می بایست  دارای شرط سنی ۱۸ لغایت ۲۹ سال نیز باشد.

تبصره ۱: عضوگیری از بین اعضای داوطلب در طول سال با نظر شورای اجرایی کانون بلامانع است.

مرحله دوم: تکمیل پرونده

علاوه بر پرونده موجود در کانون جهت اعضاء می بایست پرونده هر یک از اعضاء در سامانه جامع الکترونیکی نیز تکمیل گردد. ضمن اینکه مدارک عضویت ( فرم مخصوص داوطلبین عضویت، عکس ،کارت ملی وصفحات اول و دوم شناسنامه) و نیز مستندات فعالیتهای اجرایی عضو در آن اسکن گردد.

 

مرحله سوم: شرکت در همایش توجیهی اعضاء جدیدالورود و قرائت سوگندنامه عضویت

یک هفته پس از انجام فراخوان، اعضاء جدید الورد طی مراسمی ضمن آشنایی با فعالیت های جمعیت، سازمان و کانون جوانان نسبت به قرائت دسته جمعی سوگندنامه عضویت اقدام می نمایند.

اطلاعات بیشتر در خصوص این کانون ها:

مرکز امور جوانان:

به مکانی که اعضاء شاخه جوانان به انجام فعالیت‌های بشردوستانه و امدادی اقدام نموده و اقدامات سایر کانون‌های شهرستان نیز از طریق آن مرکز مورد نظارت قرار می‌گیرد اطلاق می‌گردد.

حق عضویت:

حق عضویت مبلغی است که عضو به منظور مشارکت در فعالیتهای امدادی و عام المنفعه به سازمان جوانان پرداخت می نماید. سقف و نحوه‌ی پرداخت حق عضویت مطابق با اعلام سازمان جوانان می‌باشد.

فرآیند سازماندهی

مسئول جذب و سازماندهی کانون، پس از ثبت نام داوطلبان و طی مراحل عضویت، نسبت به سازماندهی اعضاء در یکی از گروه‎های چهارگانه  اقدام نماید.

1)تامین احترام انسان ها
2)ترویج صلح و دوستی و تفاهم

3)حمایت از زندگی و سلامت انسان ها
4) تسکین آلام بشری

 

 

 


 جمعیت هلال احمر استان مازندران

جمعیت هلال احمر استان مازندران