مدیرعامل هلال‌احمر مازندران در گفت‌وگو با روزنامه «شهروند» از ضرورت آموزش همگانی می‌گوید

«خانه‌های هلال»؛ هلال‌احمر کوچک

تاریخ: 28.05.96
موضوع: مصاحبه و گفتگو

«خانه‌های هلال»؛ هلال‌احمر کوچک

دکتر مجتبی اکبری، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان مازندران در پاسخ به سوال خبرنگار «شهروند» درباره چگونگی استفاده از ظرفیت هلال‌احمر در راستای آموزش همگانی گفت: عمدتا برای توسعه آموزش همگانی، افزایش آمادگی جامعه، مباحث ترویج فرهنگ داوطلبی و موضوع تاب‌آوری اجتماعی و مشارکت مردم در خدمات داوطلبانه می‌توان از چند راه استفاده کرد، یکی از آنها این است که مردم را به صورت انفرادی آموزش دهیم. راه دیگر این است که در کنار مردم حضور داشته باشیم و به وسیله خودشان، آنها را توانمند سازیم. اگر کمی با دقت نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که در یک استان هم محله‌های شهری وجود دارند و هم محله‌های روستایی. در زمان پاسخگویی به حادثه، یکی از آیتم‌های لازم بحث دسترسی است. اگر در روستایی حادثه‌ای به وقوع بپیوندد، بهترین راه این است که مردم آموزش‌دیده، توانمندشده و ماهر داشته باشیم که اینها خود اولین افرادی باشند که دسترسی داشته باشند. این عمل بسیار سریع‌تر از اعزام تیم واکنش سریع ما انجام خواهد گرفت.
*تسهیل‌گری، نه متولی‌گری
وی افزود: برای تحقق این امر، در مازندران حوزه‌هایی که مربوط به این امر هستند ازجمله اداره کل روستایی، اداره کل مدیریت بحران، اداره کل پدآفند غیرعامل، اداره کل امور شهرداری‌ها و جمعیت هلال‌احمر را در قالب بحث مسئولیت‌پذیری اجتماعی متقاعد کردیم که همه باید در این موضوع ورود کنند. این حلقه را تشکیل دادیم و گفتیم که تصمیم داریم در بازه زمانی ٥ساله همه محله‌های روستایی و شهری، خانه هلال داشته باشند و هلال‌احمر در این میان نقش تسهیل‌گری و نه نقش متولی‌گری برعهده دارد.
*تجهیز خانه‌های هلال
دکتراکبری با اشاره به ظرفیت‌هایی که سایر ارگان‌ها در اختیار جمعیت هلال‌احمر استان مازندران در راستای تحقق آموزش همگانی قرار می‌دهند، بیان کرد: مدیرکل روستایی با تحت نظر داشتن تمامی دهیاری‌ها به ما گفته است که آنچه را که شما می‌خواهید برای تجهیز خانه هلال در اختیارتان خواهیم گذاشت که این نکته، نکته بسیار مهمی است. در پاسخ به مدیرکل روستایی گفتیم که برای ساخت خانه هلال یک سری امکانات آموزشی مانند تجهیزات آموزشی، کتب آموزشی، تجهیزات امدادی، موتوربرق، موتورپمپ آب و اقلام دیگری مثل تجهیزات داوطلبانه نیاز داریم. تمامی این اقلام را در لیستی جمع‌آوری و برآورد قیمت آن را هم انجام دادیم و درنهایت به مبلغی رسیدیم. در استانداری جلسه‌ای داشتیم که استانداری با پرداخت این مبلغ برای تجهیز خانه‌های هلال در قالب مسئولیت اجتماعی با کمک دهیاران و مردم موافقت کرد. استانداری پرداخت این هزینه را متقبل شد و آن را با شروطی امکان‌پذیر دانست. وی اظهار داشت: استان مازندران ١٣١ دهستان دارد که استانداری تجهیز این دهستان‌ها را در فاز اول و در ‌سال ٩٦ به عهده جمعیت هلال‌احمر گذاشت. درحال حاضر این طرح آغاز شده است و در‌ سال ٩٦ قرار است ١٣١ دهستان به خانه‌های هلال تجهیز شوند و اکنون نزدیک به ٥٥ دهستان به این خانه‌های هلال تجهیز شده‌اند. استانداری نیز در این میان با دهیاری‌ها مکاتبه کرده و منابع را هم تا حدودی در اختیار آنها نهاده است تا جایی که بعضی از آنها درحال خرید و تجهیز خانه‌های هلال هستند.دکتر اکبری با تأکید بر مشارکت استانداری برای تجهیز و ساخت خانه‌های هلال گفت: اگر برای هر یک از این خانه‌های هلال، ١٠‌میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز باشد، اکنون استانداری بالغ بر یک‌میلیارد تومان برای تجهیز خانه‌های هلال مشارکت داشته است. مردم نیز در این بین بی‌تأثیر نبوده و در انتخاب مکان، آماده‌سازی، سازماندهی و آموزش ما را یاریگر خواهند بود. در نهایت، ١٣١ دهستان استان مازندران به خانه‌های هلال تجهیز شده که هر یک از این خانه‌های هلال، خود نوعی هلال‌احمر کوچک به شمار می‌روند و توسط مردم تجهیز و مدیریت می‌شوند. این موضوع را در قالب تفاهمنامه با همکاری چهار ارگان دیگر امضا کرده و این فرآیند را آغاز کردیم.
*نفوذ آموزش در شبکه‌های جامعه
وی در پایان خاطرنشان کرد: درحال حاضر ما در استان مازندران سه فعالیت مهم داریم. در وهله اول طرح خادم که به واسطه آن آموزش را به درون منازل مردم منتقل کردیم. سپس خانه‌های هلال که از طریق آن، کلیه محله‌های روستایی و شهری را پوشش می‌دهیم و درنهایت شبکه‌سازی داوطلبی است که از این راه، آموزش در شبکه‌های جامعه نفوذ خواهیم کرد مانند شبکه پزشکان، معلمان و مهندسان. اگر در جامعه‌ای شبکه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد شکل بگیرد، با طرح خادم به منازل مردم و با خانه‌های هلال به محله‌های روستایی و شهری نفوذ کنیم، در پایان جامعه‌ای تاب‌آور خواهیم داشت.

نویسنده: modir1
نظرات: 0
بازدید: 4611
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

جمعیت هلال احمر استان مازندران

جمعیت هلال احمر استان مازندران