یادداشت: معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مازندران

لزوم حضورتیم سحر(ساماندهی حمایتهای روانی- اجتماعی در بلایا)سازمان جوانان جمعیت هلال احمردرمناطق زلزله زده کرمانشاه

تاریخ: 08.09.96
موضوع: مصاحبه و گفتگو

لزوم حضورتیم سحر(ساماندهی حمایتهای روانی- اجتماعی در بلایا)سازمان جوانان جمعیت هلال احمردرمناطق زلزله زده کرمانشاه

هر ساله سوانح طبیعی و ساخته دست بشر ، سلامت هزاران انسان را به لحاظ جسمی، روحی، روانی و اجتماعی مورد تهدید قرار می دهد. بروز شرایط بحرانی نیازهای جدیدي را بنا نهاده ، الگوی مرسوم متعارف زندگی را بهم می‌ریزد و انسان را در شرایط دشوار قرار می‌دهد. زلزله نیز یکی از مخربترین و خانمان سوز ترین حوادث طبیعی است. چنین پیشامدی به شکل ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی رخ می‌دهد و جامعه را به شدت غافلگیر می‌ كند . به طور معمول در حالت عادی یک جامعه، بسیاری از کودکان در شرایط نابرابری زندگی می‌کنند و برخی از آنها در شرایط نامطلوب زیستی اجتماعی بسر می‌برند. کودکان به دلیل عدم رشد کافی جسمی ، عاطفی ، اجتماعی و همچنین عدم آگاهی و آمادگی در برابر شرایط بحرانی دارای توانایی لازم برای شناخت و پذیرش سانحه و پیامدهای آن نیستند ، لذا کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیرترین قشر در برابر آثار و پیامدهای شرایط بحرانی، بالاخص در بعد روانی – اجتماعی آن می‌باشند و ممکن است به علائم اختلال استرس بعد از سانحه(تروما) نومیدی و اضطراب مبتلا شوند.
این کودکان در شرایط بحرانی ، بیشتر آسیب دیده و بیشتر مورد سوء رفتار قرار می‌گیرند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد آثار مخرب شرایط بحرانی در کودکان بسیار بیشتر از حد تصور است و عدم توجه به حمایت از کودکان آسیب‌دیده در بسیاری از موارد باعث به وجود آمدن اختلالات فراوانی می‌گردد و گاه در صورت نبودن شخص، گروه یا سازمان حمایت‌کننده حیاتشان به خطر می‌افتد. لذا شناخت و آگاهی از مخاطرات و نیازمندی‌ها در جهت پیشگیری و مداخله زودرس و ارائه راهکارهای مناسب برای حفظ سلامت کودکان لازم و ضروری است.
در این زمان می‌بایستی کودکان را از طریق راه کارهای مختلف از جمله آموزش ، بازی و ... مشغول نگه داشت چرا که کسالت و بی حوصلگی می تواند موجب تشدید افکار و رفتارهای منفی شود.
در ایران حدود 40% افراد جامعه کودکان و نوجوانان هستند که اولین قربانیان سوانح می باشند.
لذا لزوم برنامه‌ریزی جهت حمایت روانی و اجتماعي از کودکان در بلایا از اهمیت بالایی برخوردار است که می بایست در خصوص اجرای برنامه های از پیش تعیین شده ، متولی خا براي حمایت از کودکان در شرایط بحرانی مشخص تا از این طریق خدمات مورد نیاز و ضروری کودکان در این شرایط شناسایی و نسبت به کاهش آسیب‌پذیری اقدام گردد.
بر این اساس به منظور تحقق مصوبه شصتمین جلسه شورای عالی جمعیت مورخ 1391 مبنی بر واگذاری فرایند بازتوانی روانی، اجتماعی و فرهنگی به آسیب دیدگان در بلایا به سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ، اين سازمان در سال 1392 اقدام به تشکیل و برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه تیم های سحر (ساماندهی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا) با هدف کمک به ساماندهی مجدد جامعه آسیب دیده از بلایا ، متشکل از 13 نفر عضو خواهر و 13 نفر عضو برادر ترجیحا در رشته های روانشناسی ، مددکاری ، علوم تربیتی ، مشاوره و علوم اجتماعی در مراکز استان ها نموده است . لذا با توجه به مصوبه مذکور هدف از استقرار تیم سحر(ساماندهی حمایت های روانی اجتماعی) ، کاهش شیوع و پیشگیری از پیشرفت و تشدید عوارض روانی بلایا و تقویت مهارت‌های اجتماعی بازماندگان و کمک به سازماندهی مجدد جامعه آسیب‌دیده به ویژه کودکان می‌باشد . این تیم با حضور در بین افراد آسیب‌دیده و اجرای برنامه‌های آموزشی مسبب افزایش توان انطباق و آماده‌سازی بازماندگان با کمک جامعه محلی می‌گردد تا از این طریق از ظرفیت موجود بتوان بیشترین بهره‌برداری صورت پذیرد. بر این اساس حضور اعضای فعال و متخصص جوانان نیز در حوادث طبیعی نظامند گردیده و نقش آفرینی اعضای جوان در گروه‌های بشردوستانه جهت توانمند نمودن آنان در پاسخگویی به نیاز های آسیب‌دیدگان تجلی می‌یابد.

 

                                                                                                            لیلی احمدی 

                                                                                        معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مازندران

نویسنده: modir1
نظرات: 0
بازدید: 3101
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .

جمعیت هلال احمر استان مازندران

جمعیت هلال احمر استان مازندران